Czy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wpływać na poziom żelaza?

Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie podwyzszonego poziomu zelaza : 181,8 przy normie 37-145. Od prawie dwóch lat zazywam tabletki antykoncepcyjne, pol roku temu wykonywalam proby wątrobowe ktore wyszly w porzadku.wyczytalam, ze antykoncepcja hormonalna moze wplywac na podwyzszenie stezenia tego pierwiastka. Moje pytanie brzmi co powinnam zrobic? Czy powinnam odstawic tabletki lub zrobic dokladniejsze badania krwi?

Lek. Paweł Szadkowski

Stężenie żelaza w surowicy może wykazywać dość duże wahania. Pani wynik nie świadczy jednoznacznie o patologii, szczególnie jeśli pozostałe wynik są w normie. Nie niepokoiłbym się tym zbytnio. Wpływ antykoncepcji również byłby wątpliwy. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.