Czy przyjmowanie tabletek może mieć wpóyw na guzka piersi?
Piszę, ponieważ nurtuje mnie pewien problem. Mam 21 lat. W tamtym roku wyczułam u siebie guzek w lewej piersi. Miałam robione USG i biopsję - okazało się, że nie jest to nic groźnego i prawdopodobnie guzek samoczynnie się wchłonie po jakimś czasie (tak powiedzial lekarz onkolog). Guzek jednak ciągle jest, ale nie boli mnie ani nic. Nurtuje mnie jednak jeden problem. Zaczęłam 4 dni temu pierwszy raz brać tabletki antykoncepcyjne R***. Niestety zapomniałam o swoim guzku wspomniec pani ginekolog i nie wiem, czy te tabletki mogą mieć jakiś negatywny wpływ na ten mój guzek i czy nie wywołaja u mnie raka piersi. Dziekuję za odpowiedź.

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją
Witam serdecznie.
Tabletki antykoncepcyjne nie wywołują raka piersi. Faktem jest jednak, że niektóre, istniejące już w piersiach guzki mogą reagować wzrostem na podawanie hormonów z zewnątrz. Myślę, że warto byłoby aby wykonała Pani w najbliższym czasie USG piersi, aby przekonać się, jak wygląda aktualna sytuacja, a następnie badanie powtórzyć za 6 miesięcy, celem kontroli.
Proszę pamiętać także o tym, że podczas brania tabletek antykoncepcyjnych obowiązuje regularna kontrola u ginekologa, co najmniej raz na 6 miesięcy.
Pozdrawiam serdecznie