Czy przyjmowanie tabletek może mieć wpóyw na guzka piersi?

Piszę, ponieważ nurtuje mnie pewien problem. Mam 21 lat. W tamtym roku wyczułam u siebie guzek w lewej piersi. Miałam robione USG i biopsję - okazało się, że nie jest to nic groźnego i prawdopodobnie guzek samoczynnie się wchłonie po jakimś czasie (tak powiedzial lekarz onkolog). Guzek jednak ciągle jest, ale nie boli mnie ani nic. Nurtuje mnie jednak jeden problem. Zaczęłam 4 dni temu pierwszy raz brać tabletki antykoncepcyjne R***. Niestety zapomniałam o swoim guzku wspomniec pani ginekolog i nie wiem, czy te tabletki mogą mieć jakiś negatywny wpływ na ten mój guzek i czy nie wywołaja u mnie raka piersi. Dziekuję za odpowiedź.

Witam serdecznie.

Tabletki antykoncepcyjne nie wywołują raka piersi. Faktem jest jednak, że niektóre, istniejące już w piersiach guzki mogą reagować wzrostem na podawanie hormonów z zewnątrz. Myślę, że warto byłoby aby wykonała Pani w najbliższym czasie USG piersi, aby przekonać się, jak wygląda aktualna sytuacja, a następnie badanie powtórzyć za 6 miesięcy, celem kontroli.

Proszę pamiętać także o tym, że podczas brania tabletek antykoncepcyjnych obowiązuje regularna kontrola u ginekologa, co najmniej raz na 6 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie