Czy psychiatra podczas wizyty może sprawdzać stan fizyczny anorektyczki?

Mam 18 lat, umówiona jestem na wizytę z psychiatrą z powodu podejrzenia anoreksji. Będzie to moja pierwsza wizyta u takiego specjalisty i chciałabym się dowiedzieć, co psychiatra podczas niej może robić? A mianowicie, czy możliwe jest, że będzie mnie badał, tzn. mierzył, ważył czy tylko przeprowadzi rozmowę i wywiad? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję!

Witam serdecznie,
psychiatra jest lekarzem i może, a nawet powinien, badać stan fizyczny pacjenta. Lekarz może więc np. zbadać Twój puls, czynność serca i zlecić pielęgniarce zważenie i zmierzenie Ciebie.
Jednym z kryteriów rozpoznania anoreksji jest zbyt niska masa ciała w stosunku do wzrostu, dlatego te pomiary są niezbędne.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,

praca z zaburzeniami odżywiania, polega na regularnym kontrolowaniu masy ciała pacjentki, to jest punkt odniesienia, po tym poznajemy, progres terapeutyczny, w niektórych placówkach pomiary wykonują panie pielęgniarki, jednak lekarz może uczestniczyć w badaniu chorego.

Pozdrawiam serdecznie

Powinien zmierzyć wzrost i wagę celem określenia BMI - wartości wskaźnika masy ciała, który u osób chorych wynosi poniżej 18,5 kg/m2. Może zwrócić uwagę na skórę, która u osób chorych jest chłodna, blado - szara, często pokryta meszkiem włosowym, z przerzedzeniem włosów na głowie. Dłonie są zimne i spocone. W zaawansowanej postaci dostrzegalne są obrzęki stóp i dłoni. Lekarz powinien bacznie przyjrzeć się pacjentce.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/