Czy psychika może wywoływać bóle w klatce piersiowej?

Dzień dobry,. Zwracam sie z pytaniem odnosnie mego męża. Dwa lata temu dostał silnego bólu w klatce piersiowej. po pobycie na SOR został wypisany bez niepokojących objawów. Od tego momentu bada sie non stop. Wykonał echo, test wysiłkowy, rtg klatki i kręgosłupa ze wzg na ciągłe bóle w klatce piersiwoej, wszystki badania wyszły idealnie poza skrzywieniem kręgosłupa piersiowego i szyjnego. Raz w tygodniu robi ekg i oznaczenie troponin. Czy problem lezy w psychice? czy w kręgosłupie? proszę o pomoc

Dzień dobry. Bardzo prawdopodobne, że u Pani męża wystąpiły bóle psychogenne. W innym przypadku diagnostyka medyczna wskazywałaby na kierunki leczenia w tym obszarze. Wzmożona kontrola stanu zdrowia również wskazuje, że Pani mąż ma podniesiony poziom lęku objawiający się dość kompulsywną potrzebą monitorowania swojego stanu zdrowia. Myślę, że wskazana byłaby diagnostyka psychologiczna pozwalająca na określenie przyczyn i zaplanowanie dalszych działań mających na celu powrót do równowagi. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Witam serdecznie,

Po wykluczeniu przyczyn leżących po stronie somatyki, warto zająć się częścią związaną z psychiką. Całkiem prawdopodobne, że u męża pojawiły się dolegliwości psychosomatyczne. Pod wpływem np. silnego stresu, mogą pojawić się różne objawy fizyczne. Warto więc zgłosić się do psychiatry i psychologa, w celu zdiagnozowania trudności, bądź wykluczenia ich związku z psychologicznymi aspektami funkcjonowania.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Witam Panią
Skoro badania lekarskie wykluczają zmiany organiczne,
które wyjaśniałyby istnienie dolegliwości, to może oznaczać,
że opisane przez Panią objawy mogą mieć podłoże
emocjonalne czyli są natury psychologicznej.
Możliwe, że źródłem dolegliwości są np. przeżywane emocje,
stres czy nerwica.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji.
Najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia właściwego
rozwiązania problemu jest osobista konsultacja męża z psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, jeżeli badania nie wykazały żadnych przyczyn somatycznych, lekarz nie stwierdził nic niepokojącego, warto skorzystać z konsultacji z psychologiem, lekarzem psychiatrą, ponieważ podłoże objawów może być innej natury.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl