czy psychika może wywoływać symptomy choroby?

witam,chcialbym wiedzieć czy jest mozeliwe za psychika wywoluje symptomy choroby.mam na myśli to ze podczas długo terminowego leczenia problemów układu pokarmowego ,biegunek,itp.. 2lata /CZY moglo dojść do STRAT MENTALNYCH NA TYLE ZE to umysl wymusza gazy na zewnątrz {efekt jest taki jak było by w przypadku}oddania kalu w gacie. BADANIA- sakan miesni,ANOSKOPIA,kolanoskopia dobre,gastroskopia wykazala wrzod i nadrzerke.PROSZE O POMOC ,DZIEKUJE

Lek. Wojciech Zygmunt

Zaburzenie psychiczne w postaci somatycznej jest jak najbardziej możliwe. Czy droga patogenetyczna jaką pan opisał jest możliwa - tego nie wiem. Jednak, jeżeli cierpi pan na choroby gastryczne (potwierdzona choroba wrzodowa żołądka) to wydaje mi się bardziej prawdopodobna etiologia somatyczna, a nie zaburzenie psychiczne. Nie sposób jest to ocenić drogą internetową.