Czy psychoterapia bez leków pomoże mi wyjść z mojej choroby?

Piec lat temu mialam 1 napad paniki ktory objawial sie tym ze myslalam ze sie udusze. Diagnoza- nerwica lekowa. Meczylam sie z tym rok. 2-3 razy bylam u psychologa potem zajelam sie praca i jakoś o tym zapomniałam po prostu nauczylam sie z tym zyc . Napady nie byly jiz tak silne. Miedzy czasie bylam straszna hipohadryczka. 4 miesiace temu urodzlam dziecko, przeprowadzilam sie i miesiac temu zlapala mnie depresja. Tesknilam do rodzinnego domu. Dostalam tez kolejnego ataku paniki. Dusznosc trzesienie miesni i tetno 120. Poszlam do psychiatry. Diagnoza depresja z zaburzeniem nerwicowym. Dostalam lek prefaksine. Bardzo balam sie skutkow ubocznych ale za namowa meza wzielam jedna tabletke wieczorem 37 5 mg. I w nocy zaczelo sie pieklo. Drgawki bezsennosc szybkie tetno zimne i gorace poty. Myslalam ze umieram. Totalnie zmeczona ucieklam rano z domu do rodzicow. Psychiatra kazal kontynuowac leczenie jednak ja nie odwazylam sie na kolejna tabletkę. Od tej tabletki moj stan jakby sie pogorszyl czuje gorszy lek i objawy somatyczne. Pomyslalam ze sprubuje psychoterapi. Jutro mam pierwsza sesje. Doraznie biore hydroksyzyne i tabletki deprim 3× 2 ktore troche mi pomagaja. Moje pytanie brzmi czy psychoterapia bez lekow pomoze mi wyjsc z tego? Nie chce wiecej zadnych lekow. Czy jest dla mnie jakas szansa ze to minie i juz nigdy nie wroci?

Dzień Dobry Pani,

Dziękuje Pani za kontakt :)

Zacznę od tego, że ucieszyło mnie, że rozważa Pani świadomą decyzję, leczenia poza farmakologicznego, otwierając się na psychoterapię.

Skuteczność wyleczenia, zależna byłaby, od efektywności pracy terapeutycznej (najlepiej pod okiem Psychoterapeuty, pracującego, w paradygmacie poznawczo-behawioralnym) od Pani zaangażowania, cierpliwości oraz aktywnej współpracy z Terapeutą.

Wspieram Panią mentalnie, życząc tylko powodzenia!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam Panią,
Psychoterapia jest podstawą leczenia zaburzeń
depresyjno
– lękowych.
Odpowiadając na Pani pytanie – tak, dzięki odpowiednio
dopasowanej psychoterapii można całkowicie wyleczyć
zarówno depresję jak i zaburzenia lękowe, a także ich
uciążliwe konsekwencje.
Ważne, żeby Pani zdecydowała się na podjęcie odpowiedniej
terapii i systematycznie w niej uczestniczyła, bowiem
skuteczność psychoterapii zależy nie tyle od nurtu, w jakim
pracuje terapeuta, ile od systematyczności i zaangażowania
osoby zainteresowanej oraz od umiejętności terapeuty.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl