Czy psychoterapia może zaszkodzić?

Witam. Chciałam się dowiedzieć czy psychoterapia może zaszkodzić. Moja przyjaciółka od dwóch tygodni uczęszcza na zajęcia do grupy stworzonej w naszej miejscowości. Jej zachowanie zaczyna się zmieniać, problem w tym, że na gorsze. Zdarzało jej się być egocentryczną ale teraz już jest to normą. Nie chce nikogo słuchać odtrąca ludzi i na nic nie ma ochoty. Przez zajęcia zaczęła obwiniać o swoje niepowodzenia na innych, jest strasznie toksyczna dla otoczenia. Martwię się o nią i nie wiem co robić.

Psychoterapia jest procesem długoterminowym. Pierwsze 2 tygodnie to sam początek. Przy czym nie wygląda to tak, że z sesji na sesję następuje poprawa. Czasem, wgłębiając się w swoje emocje, pacjent reaguje pogorszeniem formy. W tym procesie aktywizują się różne problemy i każdy indywidualnie przeżywa proces psychoterapeutyczny. Osoby trzecie nie powinny ingerować w proces terapeutyczny przyjaciółki. Jeżeli jest ona osobą dorosłą, powinna sama podejmować własne decyzje oraz ponosić ich konsekwencje. Musi znaleźć swoją własną drogę. Nieznana jest też mi diagnoza przyjaciółki. Np. przy zaburzeniach osobowości, proces terapeutyczny jest długotrwały i trudny. Pani, jako przyjaciółka, może ją wspierać, lecz w tym wszystkim również należy szanować swoje własne granice. Nie jest Pani w stanie wyleczyć się za przyjaciółkę lub wytłumaczyć jej "jak powinno być". Psychoterapia to głęboki, emocjonalny, osobisty proces, który pacjent musi przejść sam.

Osobom z otoczenia może się czasem wydawać, że udział w psychoterapii "szkodzi" pacjentowi - jego zachowanie zmienia się, czasem chaotycznie, czasem jest nieprzewidywalny. Dzieje się tak, bo "pacjent" rezygnuje ze starych przyzwyczajeń, utartych sposobów reagowania, i wypróbowuje nowe. Czasem jest to nieporadne, czasem gwałtowne lub niezrozumiałe dla bliskich. Dopiero po dłuższym czasie osoba w trakcie terapii zaczyna zachowywać się spójnie, potrafi uzasadnić i bronić swoich poglądów i reakcji.
Warto zatem poczekać. Nie musi Pani jednak znosić bez słowa trudnych zachowań koleżanki - osobę w trakcie terapii można traktować jak każdą inną, np. konfrontując ją z nieprzyjemnymi odczuciami otoczenia.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/