Czy psychoterapia pomoże osobie z zaburzeniami?

Witam jestem ofiarą przemocy domowej byłem bity i ponizany wiele lat teraz mam silne leki gdy wyjdę z domu co się zdarzało nie często teraz zaczynam wychodzić ale mój problem to silne lęki gdy wejdę do sklepu czuje się słaby jak bym miał zaraz zemdlec denerwuje się tracę pamięć i koncentrację dłonie się robia mokre brzuch zaczyna boleć co z takim czymś robić czy psychoterapia pomoże? Mam też realizację i zaburzenia seksualne. Znęcała sie nade mną matka i ojciec. Proszę o pomoc.

Witam Pana,

psychoterapia jest formą leczenia, w przypadku, który Pan opisuje, jest konieczna jako pomoc w optymalnym funkcjonowaniu społecznym. Zalecana jest psychoterapia w paradygmacie poznawczo - behawioralnym, techniki ekspozycyjne z psychoterapeutą/seksuologiem.

Pozdrawiam serdecznie

W takiej sytuacji warto skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą, który zdiagnozuje, skieruje na psychoterapię i (ewentualnie) włączy leki. Podjęcie psychoterapii to najlepsze wyjście w radzeniu sobie z opisanymi przez Pana objawami, należy jednak uzbroić się w cierpliwość, motywację i zaangażowanie w pracy nad sobą.