Czy rana po ukąszeniu przez kleszcza ropieje, czy goi się normalnie?

Zauważyłem kleszcza po około 14 godzinach, podczas wyciągania rozdzielił się na dwie części. Miałem problem z wyciągnięciem pozostałości, okolice były zaczerwienione, ale nie koniecznie od zakażenia, jak rozróżnić zakażenie od zwykłego zaczerwienienia, gdzie można zrobić test i jaki jest koszt?

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Test na ciężar właściwy moczu

Czy wiesz, czym jest test na ciężar właściwy moczu i dlaczego te dane są istotne? Dowiedz się więcej na ten temat i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta. Lek. Łukasz Dubielecki mówi o teście na ciężar właściwy moczu.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Hypostom, czyli część kleszcza niekiedy pozostająca w skórze po usunięciu pasożyta, nie jest zakaźna. Usuwanie nie jest konieczne. Zwykle ranka ropieje, co zapewnia ewakuację hypostomu i jest "po sprawie". Jedyną czynnością korzystną w takiej sytuacji jest przemycie skóry alkoholem lub innym środkiem dezynfekującym jednak DOPIERO PO usunięciu kleszcza. 

Zaczerwienienie wynikające z podrażnienia skóry nie wymaga leczenia. Od rumienia wędrującego, czyli objawu boreliozy, różni się wyglądem. Rumień wędrujący szybko przekracza średnicę 5 cm, znajduje się w poziomie skóry, jest regularny, może mieć przejaśnienie w środku i zwykle nie boli i nie swędzi.

Po 14 godzinach od ukąszenia ryzyko transmisji choroby jest ciągle niewielkie. Oczywiście zakładając prawidłowe usunięcie kleszcza (tj bez drażnienia płomieniem, alkoholem, tłuszczem itp).

W przypadku braku objawów klinicznych, diagnostyka w kierunku boreliozy nie jest celowa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty