Czy ratownicy medyczni łamią prawo, transportując chorego na oddział psychiatryczny?

W ustawie o zdrowiu psychicznym nie ma takiej osoby jak ratownik medyczny. Czy ratownicy medyczni działają wbrew prawu, jadąc bezpośrednio na izbę psychiatryczną/oddział psychiatryczny bez skierowania od lekarza (opisu stanu zdrowia psychicznego pacjenta)? Według ustawy powinni (ratownicy) wpierw przewozić pacjentów do lekarza w celu rozpoznania dolegliwości, skierowania pacjenta do placówki.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego:

W sytuacji, o której mowa w ust. 5, zastosowanie przymusu bezpośredniego polega na przytrzymaniu lub unieruchomieniu. Przymus bezpośredni stosuje się nie dłużej niż przez czas niezbędny do uzyskania pomocy lekarskiej, a w przypadku gdy jej uzyskanie jest utrudnione, na czas niezbędny do przewiezienia osoby do zakładu psychiatrycznej opieki zdrowotnej lub szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego.
Przewiezienie osoby z zastosowaniem przymusu bezpośredniego następuje w obecności zespołu ratownictwa medycznego
http://www. mz.gov. pl/wwwmz/index?mr=q101&ms=&ml=pl&mi=&mx=0&mt=&my=&ma=014911