Czy regularna masturbacja może doprowadzić do nerwicy?

Mój problem polega na tym, że jestem b.nerwowy, przeżywam pewne objawy somatyczne które są charakterystyczne dla nerwicy lękowej, wegetatywnej: nadpotliwość, biegunki, bóle żoładka, irracjonalne lęki itp. Nie mam partnerki, swoje potrzeby seksualne spełniam poprzez masturbację przy pornografii. (zazwyczaj raz w tygodniu). To może być skutkiem nerwicy i powodować takie symptomy?Wiem, że w internecie jest masa wiadomości odnośnie + i - , ale ciekawi mnie właśnie czy masturbacja może tworzycnerwice

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Sama masturbacja nie jest przyczyną nerwicy. Teoretycznie dylematy moralne związane z masturbowaniem się mogą w pewnym sensie przyczynić się do różnego rodzaju wątpliwości, dysonansów itd. Częściej jednak zależność nerwica-masturbacja jest taka, że zaburzenia nerwicowe mogą skutkować nadmierną masturbacją. Człowiek z nerwicą nie potrafi radzić sobie z lękami, stresem, dlatego kompulsywne masturbowanie się może stać się metodą na radzenie sobie z frustracją i negatywnymi emocjami. Co więcej, bardzo często mylimy napięcie seksualne z napięciem emocjonalnym, dlatego może dochodzić do nadużywania masturbacji, co może przekształcić się w nałóg. Nie wiem, czy Pana podejrzenia co do nerwicy lękowej są tylko Pana próbą autodiagnozy, czy był Pan u lekarza psychiatry. Owszem, nerwowość, lęki, niepokój, nadmierne pocenie się, biegunki, bóle żołądka mogą świadczyć o nerwicy, ale potrzebna jest wizyta u lekarza. Na początku u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci specjalistyczne badania, by wykluczyć podłoże somatyczne Pana dolegliwości gastrycznych. Jeżeli w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego, dopiero wówczas można szukać przyczyn Pana problemów w psychice. Zachęcam Pana do konsultacji u lekarza.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień dobry!

Nie, masturbacja nie wywołuje nerwicy. Jeśli czuje Pan jednak, że podejmuje zachowania masturbacyjne w stresie, w lęku, w silnych emocjach nie związanych z podnieceniem seksualnym, że masturbacja jest kompulsywna, zaspokaja inne Pana potrzebny niż seksualne, lub że traci Pan nad nią kontrolę - mogą być to objawy wzmacniane przez nerwicę. W takiej sytuacji polecam podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!