Rezorcyna a kosmetyka

Witam serdecznie, chciałam zapytać o taki związek jak rezorcyna. Czy w kosmetyce do stosowania zewnętrznego rezorcyna jest zakazana? Czytałam o negatywnych skutkach, jakie rezorcyna może powodować w organizmie i zastanawiam się czy faktycznie nie powinno się jej używać czy może po prostu istnieją jakieś określone sytuacje, w których nie powinna być stosowana. Chciałabym zastosować rezorcynę w formie leku dermatologicznego na trądzik, czytałam opinię, że rezorcyna bardzo dobrze działa na trądzik i skórę. Martwię się jednak, bo z drugiej strony spotkałam się również z opinią, że rezorcyna, która przedostanie się do wnętrza organizmu, może być niebezpieczna dla zdrowia. A przecież stosując ją na skórze trądzikowej jakieś substancje na pewno przedostają się do wnętrza organizmu. Co mam zrobić? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie informacje i pomoc. Pozdrawiam.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Rezorcyna jest składnikiem niektórych leków stosowanych w dermatologii, głównie w leczeniu trądziku . Jednak należy stosować ją uważnie, nie wolno smarować nią uszkodzonej skóry oraz dużej powierzchni ze względu na działanie toksyczne.
Pozdrawiam