Czy robić badanie PAPPA w ciąży?
Witam! Robiłam ostatnio usg genetyczne - CRL - 63,5mm a NT 1,5mm - wszystkie organy w normie - kość nosowa prawidłowa. Mam 31 lat. Ryzyko, jakie mi wyliczyli to 1:3635 - Czy jest sens robić PAPPA? Czy przy takich wartościach PAPPA może wyjść źle? Ciąża wg OM 12tc, wg USC 12tc 5d. Dziękuję.

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki
Witam serdecznie!
Na początku chciałam poinformować, iż żaden z testów nie wykazuje 100% czułości. Badanie USG jest badaniem subiektywnym (wynik zależy od jakości sprzętu medycznego oraz doświadczenia lekarza prowadzącego). Test PAPPA opiera się zarówno na badaniach laboratoryjnych oraz badania USG. Czułość testu mieści się w granicach 85-90%. Decyzja o wykonaniu testu należy wyłącznie do Pani. W opisanej sytuacji nie widzę jednak bezpośrednich wskazań do wykonywania testu. Jeżeli nie ma Pani obciążonego wywiadu rodzinnego, to ryzyko ciąży, jak sama Pani widziała jest niewielkie.
Pozdrawiam