Czy rozpoczęcie współżycia może powodować nieregularność miesiączek?

Mam 16 lat i pierwszą miesiączkę dostałam 3 lata temu. Oczywiście pierwsze nie były regularne, ale potem cykl się unormował i zawsze dostawałam okres co 28 dni - książkowy przykład. Miesiączki nie były bolesne. Pół roku temu rozpoczęłam współżycie i na początku wszystko było normalnie, ale teraz mam bardzo rozregulowane miesiączki. raz czekam na krwawienie nawet 35 dni a innym razem 25. Jedna menstruacja była tak bardzo bolesna, że nie byłam w stanie się ruszać, z kolei w środku innego cyklu, w dni płodne bolał mnie brzuch, a na majtkach zaobserwowałam gluty z kwi i brązowy śluz. Czego to są objawy i czy moja miesiączka jest nieregularna wskutek rozpoczęcia współżycia? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Współżycie powoduje rozregulowanie cyklu jeśli prowadzi do ciąży. Może u Pani rozwijać się choroba, która wpływa na cykl (np. zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy itd). Konieczna jest wizyta u lekarza.
W środku cyklu może niekiedy dochodzić do krwawienia związanego z owulacją.