Czy rozszczepienie występuje także w zaburzeniach schizoafektywnych?

czy rozczepienie występuje także w zaburzeniach schizoafektywnych czy tylko w schizofrenii?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Rozszczepienie ang.splitting to mechanizm obronny charakterystyczny dla osób cierpiących na zaburzenia psychotyczne. Naturalnie będzie on obecny w schizofrenii czy też w zaburzeniach schizoafektywnych. W obydwu przypadkach pojawiają się tendencje do utrzymywania negatywnych emocji "z daleka" od pozytywnych (idealizacje - dewaluacje).