Czy RTG panoramiczne uwidacznia stany zapalne?

Czy na zdjęciu rtg panoramicznym mogą być niewidoczne stany zapalne? Od 3 dni boli mnie dolna lewa szóstka, reaguje silnym bólem przy gryzieniu pokarmów. Poltora miesiąca temu miałem podobny ból, podejrzewałem ósemkę z wypełnieniem lub siódemkę po leczeniu kanałowym, jednak lekarz po rtg plus badaniu dotykając jakimś środkiem stwierdził, że są ok. Zlecił rtg panoramiczne. Na tym rtg stwierdził, że z szóstką nic się nie dzieje. Potem wszystko ucichło w zębach, jednak ból znów powrócił. Czy możliwe, że zdjęcie panoramiczne nie pokazało zapalenia zęba? Czy ból może byc spowodowany innym czynnikiem, np brakami w szkliwie (cierpię na bruksizm) lub napieraniem niby wyrośniętej ósemki?

Bruksizm jest zwykle związany z napięciem mięśni i zwyrodnieniem stawu skroniowo żuchwowego i towarzyszącej niestabilności zespołu stawu krzyżowo biodrowego. Powstają wtedy tak zwane punkty spustowe - i one są zwykle przyczyną tego typu bólu. Wskazane jest kompleksowe leczenie chirodontyczne wszystkich elementów. Pozdrawiam

Tzw. pantomogram, w przeciwieństwie do pojedynczego punktowego RTG, to zdjęcie panoramiczne obrazujące wszystkie zęby i struktury je otaczające np. żuchwę, szczękę, stawy skroniowo-żuchwowe, a nawet zatoki szczękowe. Zdjęcie pantomograficzne stosuje się przy wykrywaniu próchnicy, uwidacznianiu nadliczbowych zębów, wad rozwojowych i wszelkiego rodzaju stanów zapalnych w obrębie korzenia czy tkanek przyzębia. Jeśli stan zapalny miałby miejsce, byłby on widoczny na pantomogramie, chyba że jest to niewielka próchnica. Przyczyną bólu może być zarówno zgrzytanie zębami, jak i wyrzynająca się ósemka. Zgrzytanie zębami może wynikać z choroby okluzyjnej zębów, czyli zaburzenia pracy układu żucia (zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych). Oprócz zgrzytania zębami objawem choroby okluzyjnej zębów są dolegliwości bólowe (ból zęba np. przy nagryzaniu, ból głowy), napięcie mięśni twarzy, starte, kruszące się zęby czy przeskakiwanie i trzaski stawu skroniowo -żuchwowego. Nieprawidłowości te leczy stomatolog specjalizujący się w leczeniu okluzji.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl badzbystry.pl