Czy ryzyko hiv jest realne w przypadku seksu oralnego bez zabezpieczenia? [PORADA EKSPERTA]

witam, 3 miesiace temu odbyłem stostunek waginalny z zabezpieczeniem a później stosunek oralny bez zabezpieczenia z nieznajomą jako strona bierna - pytanie czy ryzyko hiv jest realne w przypadku seksu oralnego bez zabezpieczenia po zwykłym akcie - z tego co wiem seks oralny jako osoba bierna nie niesie ryzyka hiv ponieważ ślina nie przeniosi hiv? andrzej 30 lat

Dzień dobry,

Pańskie rozważania teoretycznie są słuszne - istotnie, nie jest możliwe zarażenie się wirusem HIV poprzez ślinę. Warto jednak mieć na uwadze, że zarówno stosunek oralny, jak i pocałunek z nosicielem HIV nie jest całkowicie bezpieczny, bowiem do zarażenia się może dojść nie w wyniku kontaktu ze śliną, a z krwią - poprzez np. drobne uszkodzenia nabłonka w jamie ustnej.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl

Drogi Panie,
ryzyko zakażenia wirusem HIV podczas seksu oralnego jest znacznie niższe, niż podczas seksu waginalnego czy analnego, jednak wciąż JEST REALNE. Jeśli zatem miał Pan ten kontakt 3 miesiące temu, minęło już wystarczająco dużo czasu, by przeprowadzić wiarygodne badanie na obecność wirusa HIV. Proszę znaleźć specjalistyczny punkt konsultacyjno-diagnostyczny (badania bezpłatne) w swojej okolicy lub zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci Panu wykonanie takiego testu. W większych miastach są także specjalistyczne prywatne przychodnie, które zajmują się chorobami zakaźnymi (zwykle jest w nich większa dyskrecja). Proszę też nie zapominać, że niezabezpieczone kontakty seksualne niosą za sobą także ryzyko zakażenia innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, czyli np. wirusowe zakażenie wątroby, kiła, rzeżączka, chlamydia. Wiele przychodni oferuje już tzw. szybkie testy na obecność wymieniowych przeze mnie chorób. Dzięki takim badaniom może Pan poznać wynik już po 20-30 minutach. Proszę zatem nie zwlekać. Po to, by wiedzieć, że nie jest Pan zakażony lub po to, by jak najszybciej zacząć się leczyć, chroniąc swoje zdrowie i zdrowie swoich partnerek. Pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog