Czy są jakiekolwiek leki antydepresyjne, które mogę zażywać w 6 tygodniu ciąży?

od 10 lat cierpie na nerwice, od niedawna mam tez napady paniki, teraz jestem w ciąży: musiałam zrezygnować z paroksetyny, ale uczeszczam na terapie poznawczo behawioralną. Czuję się zdołowana, często wybucham złością, nawet z błachego powodu.To odbija się na mężu i synku. Czy są jakiekolwiek leki antydepresyjne które mogę zażywać w 6 tygodniu ciąży? co jeśli wpadnę w depresję?

Dzień Dobry Pani,

Z Pani pytaniem, zapraszam Panią do lekarza, gdyż tylko lekarz może się wypowiedzieć w kwestii odpowiedniej dla Pani farmakoterapii.

Z mojej strony ucieszyłam się, że jest Pani obecnie w terapii poznawczo-behawioralnej.

Z przesłaniem tylko dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej

Witam,

rozumiem, że korzysta Pani z terapii CBT, proszę poruszać takie tematy z terapeutą, ewentualnie leczenie farmakologiczne skonsultować z psychiatrą. W ciąży może być takie rozdrażnienie spowodowane huśtawką hormonalną i do tego, jeśli nakładają się objawy nerwicowe - nastrój dysforyczny się nasila.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
W ciąży może Pani dużo intensywniej odczuwać takie
objawy jak: poczucie zagrożenia, poczucie silnego niepokoju,
napięcia, stresu, lęków, ataków paniki itp.
To wszystko może mieć niekorzystny wpływ na Pani zdrowie
i samopoczucie, jednak teraz nie jest wskazane
stosowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych.
Wszystkie problemy warto na bieżąco omawiać z terapeutą.
Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby zwiększenie
częstotliwości sesji terapeutycznych.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl