Czy są jeszcze szanse że płód żyje?

Witam,
Byłam wczoraj u lekarza i okazało się, że jestem w ciąży tzn. zrobiono badania USG i wykazało ono, że wielkość pęcherzyka ciążowego 1,79 cm. Natomiast nie wykryto echa zarodka.

Co to oznacza? Czy to możliwe że jeszcze jest za wcześnie? Czy może jest to ciąża obumarła? Wiek ciąży określono na 7 tydzień.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Bardzo prawdopodobne, że w Pani przypadku występuje tzw. puste jajo płodowe. Jest to sytuacja, w której zarodek przestaje się rozwijać na bardzo wczesnym etapie- tak że jest zbyt malutki, by można było uwidocznić go w USG. Pęcherzyk ciążowy natomiast, czyli struktura otaczająca zarodek, rośnie nadal i widać ją podczas badania. Po jakimś czasie dochodzi jednak do poronienia, ponieważ zarodek nie żyje. Przyczyny tego stanu nie są do końca poznane, prawdopodobnie jest on związany z zaburzeniami genetycznymi (występującymi przeważnie u dziecka zupełnie zdrowych rodziców). Jest to częsta patologia. Na szczęście nie ma zwiększonego ryzyka, że kolejna ciąża również będzie przebiegała w ten sposób.
Proszę pamiętać, że póki co, nie można zdiagnozować w Pani przypadku pustego jaja płodowego. Konieczne jest kolejne badanie USG, np. po tygodniu. Możliwe, że zarodek będzie wtedy już widoczny!
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!