Czy są ośrodki na NFZ które mogą pomóc córce ze schizofrenią bez jej zgody ?

witam moja 17 letnia córka choruje na narkolepsie z katapleksja . od dwóch lat choruje na schizofremie paranoidalna , od lipca zeszłego roku już po raz piąty jest w szpitalu ataki się nasilają a teraz ucieka w świat fikcyjny nie chce współpracować z lekarzami . czy są ośrodki na NFZ które mogą jej pomóc bez jej zgody ?

Dzień dobry, w tym przypadku to nie jest kwestia konkretnego ośrodka NFZ, a przepisów prawa. Zgodnie z przepisami, pacjentowi małoletniemu poniżej 16. roku życia może zostać udzielone świadczenie medyczne po wyrażeniu zgody przez rodzica. Natomiast pomiędzy 16. a 18. rokiem życia potrzebna jest zgoda zarówno rodzica, jak i małoletniego pacjenta. Jeżeli pacjent nie chce się leczyć, a rodzice oczekują podjęcia przez niego leczenia, wtedy można zgłosić się do sądu opiekuńczego, który wydaje zezwolenie na leczenie. O takie zezwolenie może Pani wystąpić sama, nie musi to być lekarz. Oczywiście zdecydowanie lepiej jest, aby Pani córka sama zdecydowała się na leczenie, bo wtedy też jest większa szansa na lepszy efekt leczenia niż gdy będzie Pani ją chciała do tego zmusić. W tym wieku oczywiście często głos rodziców jest lekceważony, ale warto próbować.
Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami i grupami w Warszawie, http://subteno.warszawa.pl