Czy są powody do niepokoju?

Witam serdecznie. Od kilku miesięcy staramy się z narzeczonym dziecko, niestety jak dotychczas bezskutecznie. Moje miesiączki były zawsze super regularne, ale od kiedy odstawiłam tabletki antykoncepcyjne cykl wydłużył mi się do 32 dni.

Wszystko byłoby ok, ale ostatnia miesiączka trwa ponad 10 dni, a ostatnie 5 to niepokojące plamienie, które chyba nie ma zamiaru się skończyć. Dodatkowo pobolewa mnie lewy jajnik, codziennie rano, czasem to bardzo dokuczliwy ból. Temperatura (to pewnie nic nie znaczy) cały czas ok. 37stopni. Test robiony 1 dnia spodziewanej miesiączki był negatywny. Jestem już umówiona do lekarza, ale czy mogę mieć jakieś powody do niepokoju? Dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno powiedzieć, co jest przyczyną nieregularności miesiączki na podstawie przedstawionego przez Panią opisu. Proszę pamiętać, że cykl płciowy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest sterowany sztucznie przez hormony podawane z zewnątrz. Pani organizm potrzebuje czasu by powrócić do naturalnej równowagi hormonalnej, nie sposób napisać ile czasu będzie to trwało. Reakcja na odstawienie tabletek i czas powrotu do pełnej płodności jest bowiem sprawą indywidualną.

Temperatura (37 stopni) może wskazywać na drugą część cyklu lub ciążę, radzę więc powtórzyć test ciążowy, najlepiej mierząc poziom hormonu bHCG z krwi, mogło bowiem dojść do bardzo wczesnego poronienia, które jest przyczyną nietypowych krwawień. Proszę się jednak nie niepokoić, o ile nie wystąpią silne krwawienia lub gorączka połączona z bólem podbrzusza.

Pozdrawiam serdecznie!