Czym są spowodowane zaparcia i dziwne stolce?

Witam! Mam 25 lat i problemy z jelitami. Od dłuższego czasu mam zaparcia, w zasadzie już w dzieciństwie były takie problemy. Jak miałam rok, mama zauważyła śladowe ilości krwi na papierze i wtedy stwierdzono pęknięcie odbytu, zalecono mi picie siemienia lnianego. Po tym się uregulowało, ale po latach problem z zaparciami wrócił i znowu zauważyłam krew. Byłam u chirurga, miałam badanie per rectum i lekarz stwierdził szczelinę odbytu. Leczenie zachowawcze pomaga, nie ma krwi, nic nie boli. Martwi mnie jednak konsystencja stolców. Od czasu do czasu są to kozie bobki, twarde kulki, niekiedy ołówkowate, duże stolce, czasem mam wrażenie, że nie załatwiam się do końca, wtedy mam takie uczucie ciężkości.

Zdarza się, że po wypróżnieniu mam częstomocz, w ogóle często chodzę na siku. Staram wypróżniać się codziennie, piję siemię lniane jak przed laty, ale problemy wracają. Czym spowodowane mogą być ołówkowe stolce? Dodam, że mam przy odbycie guzki wartownicze po przewlekłej szczelinie. Czy szczelina może być powodem? Badania miałam niedawno robione, morfologia, OB, żelazo, cukier, tarczyca, widział to lekarz rodzinny i mówi, że jest wszystko ok. Miałam też badanie moczu, też jest dobre. Bardzo proszę o pomoc, martwi mnie konsystencja stolca. :(

Trudno mi określić jaki powód może być Pani nietypowych stolców bez bezpośredniego badania. Trzeba wiedzieć, że być może powodem takiego stanu jest np. nieodpowiednia dieta. Może to być także spowodowane zaburzeniami w czynnościowej pracy jelit tzw. zespołem jelita drażliwego. Samo zabliźnienie ujścia odbytu po wyleczeniu szczeliny odbytu może mieć także wpływ na budowę stolca i dolegliwości związane z oddawaniem stolca. Być może ma Pani dodatkowo jeszcze żylaki odbytu co również może wywoływać nietypowe w budowie stolce. Oczywiście celem pogłębienia diagnostyki warto byłoby skonsultować się z gastroenterologiem i zastanowić się nad wykonaniem kolonoskopii. Co do częstomoczu oprócz badania ogólnego moczu radziłbym jeszcze wykonać USG układu moczowego.