Czy są szanse na cofnięcie się krwiaka?

W 13 tygodniu ciąży trafiłam do szpitala z krwotokiem. Okazało się, że odkleiło się łożysko na długość 1 mm i znajduje się tam mały krwiak. W związku z tym mam pytanie: czy długi jest okres zasklepiania się łożyska do stanu poprzedniego i jakie ma szanse ciąża na przeżycie.

Chcę zaznaczyć, że zażywam leki podtrzymujące ciążę, witaminę E, No-spę, Magnez forte, kwas foliowy. Istotną sprawą jest to, że jestem 14 miesięcy po cesarskim cięciu - czy to ma duży wpływ na obecną ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Każde cięcie cesarskie osłabia macicę i tym samym zwiększa ryzyko powikłań w kolejnej ciąży. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że pojawienie się krwiaka jest z tym związane. Ponieważ każdy przypadek pojawienia się krwiaka jest inny, nie można przewidzieć, w jakim czasie dojdzie do jego wchłonięcia. Bywa tak, że krwiak pozostaje do końca ciąży.
Powinna Pani prowadzić oszczędny tryb życia, dużo odpoczywać oraz stosować regularnie leki zalecone przez lekarza. Gdyby pojawiły się niepokojące objawy należy o nich niezwłocznie poinformować swojego lekarza.