Czy są techniki, które pozwolą na odstresowanie się od codziennych zmartwień?

Mam nietypowe pytanie,tzn. mam stwierdzoną przez psychiatrie osobowość anastatyczną(troszkę narcystyczna)co przyczyniło się do nerwicy natręctw,lęku uogólnionego i objawów depresji,ale nie mam depresji klinicznej,tylko stan lękowo depresyjny .Jestem do tego wrażliwa i przerasta mnie mój problem,a do tego mam opiekę nad synkiem.Mam przepisany lek o nazwie asentra.Lekarz powiedział,że objawy ustąpią i można brać go długo,ale jak odstawię to i tak wrócą objawy.Nie mam ciężkich obsesji,w umiarkowanym poziomie.Czy da się samemu powiedzieć,ze będzie się elastycznym,by mieć silną podświadomość swojej chęci i po prostu nie zajmować się obsesją,tzn tak nakierować samemu mózg,ze nie i koniec,bo na psychoterapię nie mam czasu,a to trwa wiele lat,a pieniążki też mnie ograniczają.Czy lek muszę brać zatem całe życie,by zaleczyć objawy i samej się strać?. Dodam też,ze mam uwarunkowania genetyczne i sadze,że psychoterapia mało co da,jak sama się nie przeciwstawię mózgowi.Mój tata,babka,ciotka wszyscy od strony taty są narcyzami,antyspołeczni,dziwni,unikający,złośliwi,agresywni.Skoro mam silne predyspozycje,to chyba tylko leki do końca życia?. Przez to,ze mam nerwicę,ale nie dużą,to nie potrafię radzić sobie ze stresem,są godne uwagi techniki relaksacyjne do tego?,gdzie się można udać?

Witam,

Mimo najszczerszych chęci czasami bardzo trudno samemu sobie pomóc, funkcjonuje to na podobnej zasadzie na jakiej chirurg nie jest w stanie przeprowadzić operacji na samym sobie pomimo swojego dużego profesjonalizmu i zaangażowania. Istnieje wiele pomocnych technik pomagających radzić sobie z objawami nerwicowymi np. treningi relaksacyjne i wizualizacyjne, treninga autogenny Schultza, trening Jacobsona. Również w przypadku pracy z depresją jest sporo pomocnych ćwiczeń i technik np. te zaczerpnięte z psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Wszystko to jednak to metody wspomagające. Nic nie zastąpi systematycznej psychoterapii podczas której możemy przeglądać się jak w lustrze sobie mając przy sobie bezpiecznego przewodnika. Psychoterapia jest już bezwzględnie konieczna aby dobrze funkcjonować w przypadku zdiagnozowania u kogoś zaburzeń osobowości. Tym bardziej zachęcam więc Panią do pójścia w tą stronę, być może w przychodni państwowej, a nie prywatnej ze względów finansowych. Takie możliwości również istnieją.

Pozdrawiam
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl

Po pierwsze w przypadku nerwicy natręctw psychoterapia nie trwa kilka lat. Zgodnie z zaleceniami NICE (National Institute for Health and Care Excellence) w jej przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, która w przypadku OCD trwa kilkanaście godzinnych spotkań i jest poprzedzona spotkaniem (lub dwoma spotkaniami) diagnostycznym. Jej skuteczność jest wysoka. Jeżeli ma Pani dodadkowo diagnozę osobowości anankastycznej, może to wzmacniać u Pani niektóre objawy, jednakże absolutnie nie jest to przeciwskazaniem do podjęcia terapii. Terapia poznawczo-behawioralna w przypadku OCD opiera się głównie na wystawianiu pacjenta na ekspozycję sytuacji, w których pojawiają się myśli obsesyjne i uczy Panią kontrolować własne reakcje. W jej trakcie nauczy się Pani także metod relaksacyjnych. Wymaga ona jednak dużego zaangażowania oraz pracy poza spotkaniami. Myślę jednak, że nauczenie się kontrolowania objawów i polepszenie jakości swojego życia jest tego warte.

Pozdrawiam,

Justyna Sordyl-Grajcar
www.psychoterapeutakatowice.pl
Psychoterapeutakatowice@gmail.com