Czy są to myśli samobójcze?

Nie wiem, co się ze mną dzieje. Mam 17 lat. Często myślę o śmierci i wtedy czuję się tak dobrze, tak cudownie, myślenie o tym i pogłębianie się w tym, wprowadza mnie w stan euforii. Czuję wtedy taki spokój, a jednocześnie chce mi się płakać. Myślę sobie czasem "Chciałabym umrzeć, ale przecież nie chcę, życie jest piękne!". Nie rozumiem tych myśli, a nie mam depresji, jestem aktywna i często się śmieję, lecz czasami myślę sobie, że gdy będę umierać, to będę taka szczęśliwa i spokojna, powoli i w spokoju zasnę. Wydaje mi się jakby śmierć była piękną chwilą. Czy to są myśli samobójcze? Czy to może źle wpłynąć na mnie? Nie zamierzam popełnić samobójstwa, ale po prostu o tym myślę i lubię o tym rozmawiać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

17 LAT ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
niestety, nie piszesz nic o tym, kiedy pojawiły się u Ciebie takie myśli. Może się to wiązać z jakimś ważnym wydarzeniem w Twoim życiu. Utrata bliskiej osoby, choroba czy kryzys mogą być przyczyną pojawienia się myśli związanych z własną śmiercią. Nie wiem również, czy te myśli powracają do Ciebie mimo woli. Jeśli tak, powinnaś się zgłosić na konsultację u psychologa. Należy pamiętać o tym, że myśli samobójcze niekoniecznie muszą się wiązać z depresją czy obniżeniem nastroju.
Wizyta u psychoterapeuty pomoże Ci zrozumieć, skąd biorą się te myśli i czemu tak często powracają. Pomoże Ci to również odpowiedzieć na pytania, które tu postawiłaś. Poobserwuj, kiedy zaczynasz myśleć o śmierci, w jakich sytuacjach. Być może uda Ci się powiązać to z czymś konkretnym.
Pozdrawiam serdecznie