Czy są to zachowania wskazujące na autyzm bądź ADHD?

Dziecko 1.5 roczku nie mówi. Pojawiają się sylaby ko z trudem powie mamo. Czasem pa ba. Z wielkim trudem trudem baba. Nie chcę naśladować odgłosów zwierząt. Zaczęło wskazywać paluszki em. Chodzi od miesiąca . Jest bardzo energiczne i niepotrzebnie długo bawić się zabawka. Czy są to zachowania wskazujące na autyzm bądź ADHD?

Szanowna Pani,
Wskazane przez Panią zachowania nie powinny budzić szczególnie dużego niepokoju. Mimo tego warto udać się z dzieckiem do specjalisty, który będzie w stanie określić adekwatność rozwoju do wieku. W tym wypadku postawienie diagnozy na odległość jest niezwykle trudne i może doprowadzić do przekłamania stanu faktycznego.

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane przez Panią zachowania dziecka nie odbiegają od normy. Dziecko w tym wieku nie musi jeszcze posiadać umiejętności sylabizowania czy naśladowania odgłosów. Również to, że jest energiczne i nie potrafi długo zająć się jedną zabawką nie świadczy o niczym odbiegającym od normy. Oczywiście, żeby się uspokoić, zachęcam do podzielenia się swoimi wątpliwościami z pediatrą podczas wizyty kontrolnej.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. To, że półtoraroczniak niewiele mówi, nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Energia i umiejętność skupienia uwagi na dłużej na jednej zabawce także świadczą o tym, że dziecko zdrowo się rozwija. Proszę je akceptować takim jakie jest, ale oczywiście uważność jest wskazana, w końcu to Pani jest z dzieckiem na co dzień. Póki co, ja bym się nie martwiła. Pozdrawiam!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niestety nie da się na to pytanie odpowiedzieć bez dokładniejszych danych. Inne cechy prezentuje dziecko autystyczne inne z ADHD chociaż w niektórych obszarach mogą pojawić się podobieństwa. Najlepiej oceni to psycholog dziecięcy. Poradnia psychologiczno pedagogiczna będzie pomocna.
Pozdrawiam AM