Czy schizoafekt jest zaburzeniem schizoafektywnym czy chorobą schizoafektywną?

Chciałbym zapytać czy diagnoza psychiatryczna nazywana potocznie "schizoafektem" jest, nazywając właściwie, zaburzeniem schizoafektywnym czy chorobą schizoafektywną? W moim odczuciu róznica pomiędzy obiema nazwami jest znacząca i zastanawiam się czy połączenie elementów schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej poprawnie jest nazywać jedynie zaburzeniem. Jak to powinno wyglądać?

Witam,

terminologia jest w tym wypadku nieprecyzyjna- jednak są to nazwy stosowane zamiennie.
Aktualnie odchodzi się od terminologii chorób psychicznych na rzecz zaburzeń- jako, że te ostatnie mają mniej stygmatyzujący charakter. Innym przykładem może być choroba afektywna dwubiegunowa- która w europejskiej klasyfikacji chorób nazywana jest zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym a jej histroryczna nazwa to "psychoza maniakalno-depresyjna".
Systemy klasyfikacyjne w psychiatrii ulegają zmianom- co wiąże się zarówno z postępem badań naukowych jak i prądami społecznymi oraz uwarunkowaniami kulturowymi.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet

witam,
W oficjalnej klasyfikacji ICD 10 jest to zaburzenie schizoafektywne.
Natomiast określenie to nie zmienia faktu, że jest to choroba, podobnie jak choroba afektywna dwubiegunowa.
Nomenklatura w psychiatrii jest dość niezrozumiała, wynika z pewnych zaszłości historycznych i tak naprawdę wymaga zdecydowanej zmiany.
Pozdrawiam.