Czy schizofrenia paranoidalna jest groźna?

U mojego brata podejrzewana jest schizofrenia paranoidalna - tak twierdzi moja mama. Twierdzi też, że po wyjściu brata ze szpitala będzie on na tyle niebezpieczny, że istnieje realne ryzyko, że wymorduje cala rodzinę - czy ta choroba tak działa?
ponad rok temu

Witam!

Jak rozumiem z zadanego przez Panią pytania brat w tym momencie przebywa w szpitalu. Proszę pamiętać, że odpowiednia farmakoterapia i psychoterapia powinny złagodzić objawy i sprawić, że brat po wyjściu ze szpitala będzie prawidłowo funkcjonował. Jeżeli będzie pod stałą opieką lekarza, będzie przyjmował leki, to powinien "normalnie" funkcjonować w społeczeństwie.
Niepokojące są pytania i twierdzenia, które wygłasza Pani mama, ponieważ pozwalają wnioskować o nikłej wiedzy na temat tej choroby. Proszę pamiętać, że jest to choroba psychiczna, która leczona i kontrolowana nie powinna stwarzać zagrożenia pozostałym członkom rodziny.
Zachęcam do stawiania pytań lekarzowi, a także dokształcenia się czytając literaturę na temat tej choroby. Pomocne mogą być również fora, na których wypowiadają się osoby cierpiące na tę chorobę.
Pani brat po wyjściu ze szpitala powinien dostać wsparcie ze strony rodziny, zrozumienie, że jest akceptowany przez rodzinę. Proszę unikać średniowiecznych przekonań na temat tej choroby.
Pozdrawiam