Czy schizofrenię można przewidzieć?

Witam. Mam pytanie czy schizofrenie da się przewidzieć tzn. Czy można samemu u siebie ją podejrzewać.Boję się że przez mój stres i ciagły lęk przed nią mogę ją dostać

Dzień dobry,
Nie dostanie Pan schizofrenii przez myślenie o niej i nie można samemu diagnozować sobie takich chorób. W celu uzyskania diagnozy należy udać się do lekarza psychiatry. Natomiast stre i lęk, o którym Pan pisze mogą świadczyć o zaburzeniach lękowych, tzw. nerwicy lękowej. To zaburzenie również trzeba leczyć, najlepiej psychoterapią. Serdecznie pozdrawiam.