Czy schizofrenik przeżywa równie mocno rozstanie z partnerem?

Witam,rozstałam się z osobą chora prawdopodobne na schizofrenię.Nadal kocham go i pragnę powrotu tej osoby,niepokoje sie też o tą osobę. Czy schizofrenik przeżywa równie mocno rozstanie z partnerem czy choroba ma.wplyw na emocje-miłość chorego?Jak rozmawiać z taką osobą?

Dzień Dobry Pani,

Odpowiadając na Pani pytanie, jak Pani partner może przeżywać Wasze rozstanie, zależy od jego reakcji indywidualnej i od podtypu zdiagnozowanej schizofrenii ( napisała Pani, że były partner prawdopodobnie jest chory na schizofrenię).

W schizofrenii występują m.in. problemy poznawcze i percepcyjne.
Najbardziej widoczne u osoby chorej na schizofrenię, są trudności z rozpoznawaniem niewerbalnych wskazówek, istotnych dla emocji i kontaktów społecznych, a także w miłosnych związkach partnerskich.

Tak więc zdolność do pojmowania emocji, przez osoby cierpiące na schizofrenię może być nieadekwatna i zniekształcona.

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą i bardzo wymagającą od partnera.
Osoby ze schizofrenią są bardzo wrażliwe, wymagają dużo czułości, zrozumienia, cierpliwości, wsparcia, dzięki którym chce im się żyć i leczyć.

Życzę Pani tylko pomyślności,
Irena Mielnik-Madej

Dzień dobry, rozumiem, że Pani partner się leczy i przyjmuje leki. To jak przeżywa i myśli zależy bardzo od obecnego stanu pacjenta. Oczywiście przeżywa wszystkie emocje, czasami mieszają sie z objawami chorobowymi. Jednak należy pamiętać że dziś wielu chorych na schizofrenię, funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie i bardzo dobrze potrafią sobie radzić. Jednak faktycznie duży problem mają często z emocjami. Bywają odrealnione od rzeczywistości. Czasami są zbyt intensywne a czasami zbyt łagodne. Trudno więc powiedzieć czy Pani partner cierpi bardziej czy mniej. Jednak najważniejsze jest to żeby jego życie było normalne. Czyli jeśli nie chce Pani z nim być, to proszę trzymać się swojej decyzji, on zapewne udźwignie ten problem sam lub przy pomocy specjalistów.
Pozdrawiam A. Pacia