Czy sedatywne leki antydepresyjne używane na poprawę snu przy zaburzeniach lękowo-depresyjnych działają długofalowo?

Chciałabym się dowiedzieć czy sedatywne leki antydepresyjne używane na poprawę snu (zamiast benzodiazepin czy zolpidemu np.) przy zaburzeniach lękowo - depresyjnych działają długofalowo? Czy pozytywny wpływ na sen znika po kilku tygodniach stosowania bo rozwija się tolerancja? Czy może jest on stały. Lek Trittico mam zażywać w dawce 25-50 do SSRI.

Witam!
Nowoczesne leki przeciwdepresyjne ze względu na ich działanie "roboczo" dzielimy na dwie grupy: ułatwiające zasypianie podajemy wieczorem, utrudniające zasypianie podajemy rano. Zaburzenia depresyjne i emocjonalne mogą przebiegać z nadmierną sennością lub bezsennością i w zależności od ich przebiegu zlecamy odpowiedni lek. Konieczna jest jak zawsze psychoterapia! W czasie długotrwałego podawania leku siła jego działanie może się nieco zmieniać i dlatego konieczne są wizyty kontrolne. Lek Trittico CR można stosować w dawkach znacznie wyższych, ale musi to Pani uzgodnić z lekarzem leczącym.
Z poważaniem
W. Łuczkowski.

Witam

Farmakoterapia leczy objawy nie leczy przyczyny zaburzeń psychicznych, w niektórych przypadkach jest podstawową formą leczenia, w innych uzupełniającą. W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie