Czy seksuolog lub psycholog może zgłosić, że jego pacjentka została zgwałcona?

Witam. Czy jesli psycholog/ seksuolog dowie sie od pacjentki, ze zostala zgwalcona ma prawo zglosic taka sytuacje na policje??

Inną sytuacją jest , kiedy do specjalisty trafia niepełnoletnia dziewczyna, której np.prawni opiekunowie/rodzice są niewydolni wychowawczo i informuje np.psychologa w szkole, że została zgwałcona.
Pozdrawiam

Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, od której to reguły są bardzo niewielkie odstępstwa. Zgwałcona kobieta sama powinna zgłosić sprawę na policję, psycholog może być ewentualnie wezwany na świadka/konsultanta na rozprawie karnej.