Czy senność i bóle w klatce piersiowej mogą wynikać z nerwicy?

Po raz 4 w miesiącu robiłem mofrologie, która według lekarzy nic nie wykrywa(3 niezaleznych). Wcześniejsze wyniki widziało tez kilku. Ostatnio leczyłem się na gruczoł krokowy i pęcherz, zapalenie zatok sitowych. Jest też podejrzenie nadwrażliwości jelita. Miałem tomograf głowy i szyi (nic nie wykryto). Często boli mnie głowa, jestem słaby isenny,lekarze podejrzewają nerwice (dusznosci ucisk w klatce - badania serca ok). Wyniki: wbc11,66, neut.79,3%, limf 12,4% eozy. 0,86, bazOC. 0,054. Lat 24 M

Witam,
Stan zdrowia somatycznego ma duże odzwierciedlenie w psychice człowieka. Długotrwałe dolegliwości i leczenie, mogą wywoływać podwyższony stan napięcia emocjonalnego. Chroniczne napięcie afektywne i stres mogą prowadzić do tzw. somatyzacji, czyli przeniesienia dolegliwości psychicznych na dolegliwości odczuwane w obrębie ciała. To mogłoby tłumaczyć nadwrażliwość jelita. Bóle głowy senność i ogólne osłabienie jest ciężko zinterpretować. Korzystając z informacji, które Pan podał można spekulować o np nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy lub depresji.

Często u osób zmagających się z nerwicą pojawia się depresja. Warto zastanowić się nad szerszym aspektem własnego funkcjonowania, np czy objawy występują nieustannie czy sporadycznie, w jakich sytuacjach objawy nasilają się? Czy dyskomfort spowodowany objawami nie powoduje odsunięcia się od życia społecznego, czy ma pan zmniejszony apetyt, "czarne" widzenie przyszłości, niską samoocenę, osłabioną koncentrację i uwagę.
Jeśli lekarz odrzuci hipotezy o somatycznym źródle Pańskich dolegliwości, a zdiagnozuje nerwicę, warto będzie skontaktować się z Psychologiem lub Psychoterapeutą, w celu dotarcia do źródła zaburzeń i przepracowania istniejących trudności.
Pozdrawiam,
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl

Ciało i psychika są powiązane. Gdy człowiek przeżywa silne emocje, pojawiają się u niego różne objawy somatyczne. Jeśli lekarze po wykonaniu badań podejrzewają nerwicę, to warto zgłosić się na konsultację do psychologa.
Przez pewien czas wykonywałem konsultacje psychologiczne na oddziale neurologicznym. Gdy lekarze mieli pacjenta np. z bólami i zawrotami głowy, a w badaniach medycznych nic nie wychodziło, prosili o konsultację psychologiczną. Dość często okazywało się, że pacjent miał problemy emocjonalne, którym towarzyszyły somatyzacje. Somatyzacje bywają bardzo różne. Moje doświadczenie jest takie że lekarze niezbyt szybko odsyłają do psychologa, więc jeśli już odsyłają, to prawdopodobieństwo że czynniki emocjonalne w dużym stopniu przyczyniają się do dolegliwości jest duże.