Czy sex oralny może wywoływać grzybicę pochwy?

Cierpię na przewlekłą grzybicę pochwy. Objawami są białe, czasem lekko zabarwione krwią upławy. Wizyty u ginekologa kończą się następną serią leków przeciwgrzybicznych, które pomagają ale po jakimś czasie znowu jest to samo. Niepokoi mnie to, że lekarz stwierdza u mnie grzybice tylko po oględzinach, a nie pobiera wydzieliny do badać mikroskopowych i antymikogramu. Może dzięki tym badaniom udałoby się dobrać właściwe leczenie i w końcu byłabym całkowicie wyleczona. Zastanawiam się nad przyczynami nawrotów. Myślę, że noszenie ciasnej bielizny może być przyczyną, ponieważ wtedy nasilają się swędzenie. Unikam więc ciasnej sztucznej bielizny. Następnie sex oralny może zakażam partnera grzybicą jamy ustnej, a on później mnie. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby i leczeniu.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Jest wiele przyczyn grzybicy pochwy, m.in: osłabiona odporność, długotrwałe stosowanie antykoncepcji, otyłość, wspomniana przez Ciebie ciasna, sztuczna odzież (nie tylko bielizna) i wiele innych.
Przewlekła grzybica u młodej kobiety jest bardzo niepokojąca. Masz zdecydowaną rację, że powinnaś mieć pobrany posiew z kanału szyjki. Tylko w takim przypadku można dobrać odpowiednie leczenie. Myślę, że przy terapii celowanej masz szansę na całkowite wyleczenie. Ważne jest oczywiście współleczenie partnera.
Ze swojej strony proponowałabym Ci zmienić ginekologa i skorzystać np z przychodni przyszpitalnej, tam na pewno wykonają Ci wszystkie niezbędne badania.

Pozdrawiam