Czy siatka prolenowa zastosowana w leczeniu przepukliny pępkowej umożliwi wyćwiczenie mięśni brzucha?

3 tygodnie temu miałem plastykę wrót przepukliny pępkowej. Z karty wypisu wynika, że materiał zastosowany to "siatka prolenowa". Na wizycie kontrolnej zapytałem innego chirurga, gdzie ta siatka się znajduje: czy ponad mięśniami brzucha czy pod nimi. Otrzymałem odp.: /cyt./ "nad mięśniami, ale nie będzie widoczna, gdyż ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu w tkankach". Czy jest to prawda? Skoro "nad", to czy nie będzie widoczny "kaloryfer", który planuję wyćwiczyć? Wcześniej oszczędzałem brzuch.

Witam. Po pierwsze - siatka prolenowa nie jest wchłanialna - pozostaje w tkankach stając się rusztowaniem dla przerastającej ją blizny i to zapewnia odbudowę powięzi zabezpieczającej przed nawrotem. Po drugie niezależnie od siatk, jej rodzaju i położenia - mięśnie można wyćwiczyć