Czy silny stres może być przyczyną pogłębienia się wady wzroku?

Czy silny stres może być przyczyną pogłębienia się wady wzroku? Moja wada wzroku ustabilizowała się około 5-10lat temu. Ostatnio miałam okres bardzo silnego stresu przez jakiś czas i zauważyłam jakby mi się wada pogłębiła. Lekarz okulista twierdzi, że wada się nie pogłębiła po "komputerowym mierzeniu". Tak, więc ponawiam pytanie stres może być przyczyną pogłębienia się wady wzroku? Chyba, że to okres przejściowy jest?

Dzień dobry. Tak, stres może wpływać na jakość widzenia. Może wywoływać także trudności z koncentracją, zaburzenia uwagi czy pamięci. To często właśnie powoduje, że nie przetwarzamy tak płynnie bodźców jak przed wystąpieniem stresu, również tych wzrokowych.Dlatego badanie okulistyczne nie stwierdza zmian organicznych, są to prawdopodobnie zmiany funkcjonalne. Proszę zadbać o wsparcie w zakresie umiejętności radzenia sobie ze stresem umawiając się na wizytę u psychologa. Pozdrawiam.