Czy skaling, piaskowanie albo wybielanie zębów uszkadza szkliwo?

Czy skaling,piaskowanie,albo wybielanie zębów uszkadza szkliwo?Te zabiegi zawsze trzeba powtarzać,bo jest już po nich skłonność do odkładania się osadu?Możliwe,aby uszkodzone szkliwo się zregenerowało,można odbudować, czy to jest nieodwracalne?Po jakim okresie od zabiegu można znów fluoryzować i jaką skut.metodą?Czy mogę sama w domu zastosować fluoryzację ,zakupując jakiś(jaki?)preparat, z taką samą zawartością związków fluoru co w ofercie gabinetów?(czy np.Elmex żel do fluoryzacji?)

Prawidłowo wykonany skaling z piaskowaniem nie uszkadza szkliwa, a jest konieczny jako profilaktyka parodontozy.Na temat wybielania opinie są podzielone. Ogólnie przyjmuje się, że najbezpieczniejsze jest wybielanie nakładkowe pod kontrolą lekarza. Zabezpieczająca szkliwo jest pasta Pro szkliwo. Szkliwo nie ulega odbudowie. Po fluoryzacji w gabinecie wystarczy stosowanie ogólnodostępnych past do zębów. Pozdrawiam