Czy skąpe plamienie u 11-latki może być spowodowane stresem?

Dzień dobry. Moja córka we wrześniu skończyła 11 lat a w czerwcu dostała pierwszy okres.Nie był on taki jak my mamy tylko skąpy ,ciemny podchodzący pod brąż.Trwał 3-4 dni.potem następny po 30 dniach już trochę bardziej obfity i nastepny po 28.W tym miesiącu dostała po 16 dniach ale nadal nie ma czystej krwi tylko tak jak poprzednio.Byłam najpierw u pediatry bo myślałam,że może zleci mi wykonanie jakiś badań ale on stwierdził,że nie ma podstaw do tego i nie ma sensu ich robić.Najlepiej iść do ginekologa.Nie chciałabym stresować dziecka w tym wieku badaniami ginekologicznymi.Dodam jeszcze ,że córka jest za bardzo wrażliwa,wszystko bardzo przeżywa a w dniu kiedy dostała okres pani od w-f kazała im się psychicznie i fizycznie przygotować na długie biegi no i w domu oczywiście nerwy,strach , że nie da rady itd.Czy to możliwe ,że to przez stres czy coś poważniejszego.

Lek. Paweł Szadkowski

Pierwsze miesiączki mogą mieć formę brunatnego plamienia. Nie stanowi to powodu do niepokoju, pediatra nie miał podstaw do robienia żadnych badań. Gdyby takie miesiączki utrzymywały się dość długo (wiele miesięcy), może Pani rozważyć wizytę u ginekologa, choć najpewniej wszystko się z czasem unormuje.