Czy skąpy okres oznacza jakąś chorobę?

OD 3 lat przyjmuję tabletki anty Sylwie20. Mam bardzo skąpy okres. Czy to może oznaczać jakąś chorobe? Czy będę miała jakieś problemy z zajściem w ciąże?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne nie jest to okres a krwawienie z odstawienia. To zupełnie co innego niż fizjologiczna menstruacja. Nie musi to jednak oznaczać jakiejkolwiek choroby. Trudno jest wypowiadać się tylko na tej podstawie o ewentualnych trudnościach w zajściu w ciążę.

Tabletki mogą znacznie zmniejszać obfitość krwawienia miesiączkowego. Nie ma to znaczenia jeśli chodzi o możliwość zajścia w ciążę.Trudno jednak odpowiedzieć czy będzie Pani miała problemy z zajściem w ciążę- to zależy od wielu czynników.

Skąpe menstruację mogą być zwiążane z rodzajem przyjmowanej antykoncepcji. Mimo wszystko wskazana konsultacja ginekologiczna. Ocena Pani płodności jest możliwa po odstawieniu antykoncepcji.