Czy skolioza ma wpływ na rozwój piersi?

Witam,

Mam 17 lat i od 6 lat choruję na skoliozę. Jestem dość niska, mam 157 cm wzrostu i ważę ok. 45 kg. Moja siostra i mama również są niskie, ale mają duże piersi, a moje są bardzo małe. Czy jest to spowodowane skoliozą? Czy moje piersi jeszcze urosną? Dodam, że w czerwcu będę miała operację na skoliozę.

Proszę o pomoc, z góry dziękuję.

17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Skolioza jest częstą wadą postawy wśród dzieci i młodzieży. Może ona wpływać na sylwetkę w tym także na wygląd klatki piersiowej. Wydaje się, że skolioza nie wpływa bezpośrednio na rozwój piersi, ale poprzez wpływ na odcinek piersiowy kręgosłupa może wpływać negatywnie na kształt klatki piersiowej.
Rozwój piersi przebiega w okresie dojrzewania, jednakże tempo wzrostu i ich wielkość może być zmienne osobczniczo. Wydaje się, że możliwa jest jeszcze niewielka zmiana ich rozmiaru.
Cecha determinująca wielkość piersi może zależeć także od genów z linii ojca, stąd nie zawsze wszystkie kobiety w rodzinie mają podobne rozmiaru biustu.

Redakcja abcZdrowie.pl