Czy skoro mam guzek w piersi mogę mieć raka?

Witam,

W tym roku skończę 21 lat jak już raz pisałam wyczułam guzka w lewej piersi nad sutkiem. Jest podłużny i się porusza. W mojej rodzinie występował rak piersi: babcia (od strony taty) zmarła na niego w wieku czterdziestu paru lat, czy ja mogę też mieć raka? Jakie jest prawdopodobieństwo, że mogę być chora? Na początku marca będę szła do lekarza, bo wtedy będę na tydzień w Polsce, czy wyczuwając guzek można dźwigać ciężary, ponieważ w pracy podnoszę ok. 20 kg skrzynki - czy można normalnie spać na lewej stronie i nic się nie stanie? Ostatnio chłopak przez przypadek trącił mnie koło piersi, zabolało to (byłam też przed okresem), czy to może zaszkodzić?

Proszę o odpowiedzi na moje pytania. Strasznie się denerwuję, że mogę być chora.

Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Na początku warto podkreślić, że rak piersi jest nowotworem typowym dla kobiet w wieku powyżej 50. roku życia. W wieku ok 20. roku życia występuje bardzo rzadko. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.
Wystąpienie raka piersi u babci może sugerować podłoże genetyczne, jednakże warto stwierdzić, że postać genetyczna raka piersi stanowi ok. 5% wszystkich zachorowań, a zdecydowana większość to zachorowania sporadyczne.
Stwierdzona zmiana w piersi na pewno wymaga dokładnego badania fizykalnego, a także badania USG piersi, jednakże w tej chwili nie ma powodów do niepokoju.
Praca fizyczna nie jest przeciwwskazana w tym przypadku. Bodźce mechaniczne nie powinny stanowić dużego zagrożenia dla zdrowia wpływając na opisaną zmianę, jednakże skoro powodują ból to należy ich unikać.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl