Czy skoro od tylu lat mam nerwicę to jestem w grupie ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na schizofrenię?

Dzień dobry! Ostanio od dłuższego czasu panicznie boje się chorob psychicznych, aktualnie przeraża mnie schizofrenia, ponieważ mój wujek choruje od lat, swego czasu zaniedbał chorobę i aktualnie ma trwałe, nieuleczalne objawy. Ja od około 15 lat mam niestwierdzona nerwce natręctw (nie byłam u psychologa, bo samej udało mi się poradzić z natręctwami i opanować chorbe do jej niemal całkowitego ustania objawów). Aktualnie mam 20 lat i czasami zastanawiam się, czy kiedy od tylu lat mam nerwice, jestem w grupie ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na schizofrenie? Słyszałam, ze nerwica może pojawić się na krótko przed schizofrenia lub już po pierwszych objawach schizofrenii. Jednak dla pewności pytam osób wykształconych i doświadczonych. Z góry dziękuję.

Mgr Marek Ziobro Psychologia

Dzień dobry. Skoro nerwica natręctw nie została stwierdzona przez specjalistę, nie do końca wiemy czy dobrze się Pani zdjagozowała we własnym zakresie. Innymi słowy nie wiadomo czy miała/ma nerwicę natręctw czy zwyczajnie wyolbrzymia Pani zwykłe natręctwa, które ma każdy człowiek. W każdym razie bardzo dobrze że udało się Pani je zwalczyć, to znaczy że jest pani silna. Proszę pamiętać że wiele osób ma natręctwa z którymi walczą z różnymi skutkami, choć wcale nie mają nerwicy natręctw. Pani się udało! Nie ma bezpośredniego związku między nerwicą natręctw a schizofrenią. Nie musi Pani się o to bać. Proszę nie zawracać sobie głowy chorobami czy zaburzeniami psychicznymi. Przesadne myślenie o nich może niepotrzebnie wpędzić nas w doszukiwanie się u siebie symptomów choroby, a każdy zdrowy człowiek jakieś symptomy by znalazł. Zalecam Pani technikę pozwalająca skupić się na rzeczach przyjemnych, należy jednak być przy tym konsekwentnym: Proszę założyć sobie dzienik pozytywnych wspomnień (zeszyt), który będzie leżał koło łóżka. Należy do niego codziennie przed spaniem wpisać 3 pozytywne rzeczy które wydarzyły się danego dnia. Koniecznie musi być zapisywane (a nie tylko pomyślane) i musi to być ostatnią rzeczą przed zaśnięciem. Po tygodniu zobaczy Pani ciekawą zmianę. Pozdrawiam.

Witam Panią,
Lęk o własne zdrowie, również o zdrowie psychiczne,
jest jednym z objawów zaburzeń nerwicowych.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie prowadzą
do schizofrenii, ale znacznie obniżają jakość życia,
gdyż życie z nerwicą natręctw to ciągły lęk i udręka.
Schizofrenia i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
to zupełnie różne zaburzenia.
Człowiek cierpiący na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
jest świadomy swojego problemu, przeżywa konflikt
wewnętrzny i odczuwa dyskomfort psychiczny z racji
niezgodności objawów z własnym ja.
Chory na schizofrenię ma też poważnie trudności z krytyczną
i realistyczną oceną własnej osoby, a także otoczenia,
Choroba upośledza również adekwatne postrzeganie, przeżywanie,
oraz odbiór i ocenę rzeczywistości.
Zaburzone są również procesy myślenia – ludzie cierpiący
na schizofrenię wykazują duże trudności w zrozumieniu tego,
co się wokół nich dzieje,
często nie rozumieją postępowania i wypowiedzi innych ludzi.
Zachowania ludzi na schizofrenię określane są jako dziwaczne,
gdyż zwykle są nieadekwatne do sytuacji.
Jeżeli chodzi o schizofrenię, to może Pani spać spokojnie.
Niepokojące natomiast jest to, że napisała Pani: „od dłuższego czasu
panicznie boje się chorób psychicznych, aktualnie przeraża
mnie schizofrenia…”.
Oznacza to, że nawet jeżeli w dużej mierze poradziła Pani sobie
z natrętnymi czynnościami, to obsesyjne myśli nadal
nie pozwalają Pani spokojnie funkcjonować.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe
reagowanie i zachowanie, a Pani odzyska spokój,
równowagę wewnętrzną i umiejętność kontrolowania
własnego życia .
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl