Czy skrzywienie przegrody nosowej jest przyczyną ciągłego kataru?

Witam. Mam 29 lat. Do tej pory bardzo często miałam problemy z katarem. Jednak katar po tyg. przechodził i 2-3 miesiące było wszystko w porządku. Od ok roku mam katar non stop, raz większy raz mniejszy. Na przemian jest to wodna wydzielina albo zielono żółte skrzepy, rzadko z domieszką ropy. Katar spływa też tylną ścianą gardła, przez co mam podrażnione gardło. Z opinii lekarzy wynika, że mam początki alergii i przewlekłe zapalenie zatok. Jeden ze specjalistów doradził mi korektę nosa. Przegroda jest trochę skrzywiona, ale ja mam taki nos od zawsze. Czy leczenie operacyjne to ostateczne rozwiązanie? Bardzo chciałabym tego uniknąć. Za udzielenie odpowiedzi z góry dziękuję i pozdrawiam. Wioletta

Redakcja abcZdrowie

Skrzywiona przegroda nosowa może powodować zaleganie wydzieliny w zatokach nosowych. Korekta przegrody u większości pacjentów poprawia stan zdrowia, ale nie daje gwarancji wyleczenia. Alergia jest chorobą niezależną i w jej przypadku należy udać się do alergologa.
Ocena przegrody powinna być wykonana przez laryngologa, który pokieruje Panią na odpowienie leczenie.
W razie silnych dolegliwości może Pani dorywczo stosować wapno oraz dostępne bez recepty środki przeciwalergiczne, ale nie należy zażywać ich na własną rękę dłużej niż 7 dni.