Czy skurczowa niewydolność serca jest niebezbieczna?

Mój mąż ma 36 lat. Kilka tygodni temu zaczął źle się czuć, brakło mu oddechu, męczył się szybko, a w nocy miał ataki kaszlu. Więc poszliśmy do lekarza, okazało się, że ma skurczowa niewydolność serca, jego frakcja wyrzutowa wynosi 20%. Mam pytanie, czy jego stan jest bardzo poważny, ponieważ jeden lekarz powiedział nam, że on kwalifikuje się do przeszczepu, a drugi z kolei wykluczył to. Mąż czytał wiele artykułów w internecie, które nie dają dobrych rokowań, tzn. wyczytał, że ludzie z taką choroba przeżywają od 2 do 5 lat. Więc proszę o udzielenie mi więcej informacji na temat badania choroby oraz jej samej.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
podana wartość frakcji wyrzutowej lewej komory serca świadczy o bardzo poważnym upośledzeniu jego funkcji. Niezwykle ważne jest poszukiwanie przyczyny takiego uszkodzenia mięśnia sercowego, bowiem rzadko dochodzi do niego w tak młodym wieku - zazwyczaj jest ona wtedy wtórna do choroby serca lub choroby ogólnoustrojowej. Może to też wynikać z wyjątkowo wyniszczającego trybu życia czy charakteru pracy.

Tu konieczna jest diagnostyka oparta na solidnym wywiadzie lekarskim, uzupełnionym badaniem przedmiotowym, badaniami dodatkowymi oraz konsultacjami specjalistycznymi.

Pozdrawiam