Czy skutecznie wyleczyć OCD?

Dzien Dobry, mam zdiagnozowane OCD. Od stycznia chodzę na terapię. Niestety objawy są nasilone, stąd podjęłam decyzję o włączeniu leczenia farmakologicznego, aby wyciszyć się i moc terapeutyczne ćwiczyć radzenie sobie z OCD. Jednakże wyszłam z gabinetu psychiatry z przeświadczeniem, że nigdy się nie wylecze. Tylko leki, brane często dożywotnio pomoga. Terapia tak naprawdę nie jest jakaś pomocna, chyba, że ma się łagodne OCD itp. Moja nadzieja i wiara, że jednak jakoś sobie poradzę legla w gruzach. Czy są rzeczywiście przypadki poprawy po terapii? Czy to jest potwierdzone? Bo skoro lekarz psychiatra z ogromnym stażem i doświadczeniem w to wątpi to już sama nie wiem jaki to ma sens.

Dzień dobry,
Doradzałabym psychoterapię koniecznie w nurcie poznawczo - behawioralnym, gdyż tylko taka jest skuteczna w przypadku OCD. Polecam Pani również w ramach autoterapii dwie książki: "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego; "Mindfulness. Trening uważności" Mark Williams, Deny Penman, Wyd. Samo Sedno. Opisany w drugiej z tych pozycji trening uważności oparty na technikach medytacyjnych jest bardzo skuteczny przy OCD, gdyż pozwala nauczyć się ignorować natrętne myśli i nie reagować na nie. Psychoterapia poznawczo- behawioralna została przebadana naukowo pod kątem skuteczności i jest uznawana za bardzo efektywną. Oczywiście potrzeba sporo czasu by nastąpiła poprawa i terapeuta nigdy nie może obiecać, że nastąpi remisja ale jest sporo pacjentów robiących postępy i zadowolony z efektów terapeutycznych. Niestety OCD jest rzeczywiście przeważnie trudne do wyleczenia i bardzo często pacjenci biorą leki latami lub całe życie. Na szczęście sporo osób dzięki leczeniu funkcjonuje na dosyć wysokim poziomie i OCD nie przekreśla ich szansy na bycie szczęśliwymi osobami. Nie mogę oczywiście nic Pani obiecywać i nie wiem także jakie ma Pani objawy, od jak dawna i na ile są one nasilone, ale doradzałabym raczej posiadanie nadziei na poprawę, która sama w sobie jest niezwykle istotna w procesie zdrowienia. Mam nadzieję, że leczenie kompleksowe i Pani motywacja do zmian pod wpływem terapii po jakimś czasie przyniesie nawet jeśli nie pełną remisję to chociaż znaczną poprawę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

Szanowna Pani,

To o czym Pani pisze to przykry przypadek lekarza, który w swej wiedzy i doświadczeniu nie odnotował, że OCD jest wyleczalne!

Proszę poczytać jakimi metodami pracuje się na świecie. Proszę nie ograniczać się do Polski - informacji są ogólnie dostępne. Każdy przypadek jest inny i należy go nieco inaczej traktować. Leki w mojej opinii mają działanie wspomagające, ale nie one są istotą sprawy. Podstawa to terapia behawioralno-poznawcza, ale prowadzona w bardzo specyficznym aspekcie. OCD to trudny przeciwnik, więc i metody muszą być nietuzinkowe.

Proszę nie tracić nadziei i znaleźć profesjonalistę od OCD.

Pozdrawiam,

Paweł Michałowski

Terapeuta CBT specjalizujący się w leczeniu OCD

polskiterapeuta.co.uk

info@polskiterapeuta.co.uk