Czy skutki uboczne stosowanych tabletek "po" zmieniają ich działanie?

W trakcie stosunku pękła nam prezerwatywa, byłam wtedy 3 dni po okresie. Przez ostatnie 3 miesiące miałam regularne krwawienia. Zażyłam tabletkę po po 19 godzin po stosunku, a 5 dni później dostałam krwawienia. Przeczytałam na ulotce tabletki ze to jeden z efektów ubocznych. W jaki sposób wpływa to na jej skuteczność?? Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Po leku, który Pani przyjęła mogą wystąpić nieregularne krwawienia lub plamienia. Może dojść do przejściowych zaburzeń cyklu. Ale po pewnym czasie powinno to wrócić do normy. Nie ma to wpływu na skuteczność działania leku.
Należy jednak pamiętać, że przyjęty przez Panią lek nie chroni w 100% przed ciążą. Zdarza się,że pomimo jego zastosowania dochodzi do zapłodnienia. Są to rzadkie przypadki ale się je spotyka.
Proponuję po około 2 tygdniach od stosunku należy wykonać test ciążowy.
Pozdrawiam