Czy ślinienie się podczas snu jest normalne?

Dzień dobry. Często zdarza mi się spać z otwartą buzią. Śpię na boku i nadzwyczajnie w świecie ślinię się. Mam pytanie - czy można coś na to poradzić? Czy jest to normalne? Jaka może być przyczyna ślinienia się w nocy? Przyznam, że zaczyna mi to przeszkadzać, ponieważ poznałem kogoś i takie ślinienie podczas snu jest dla mnie po prostu bardzo krępujące. Może powinienem wykonać jakieś badania lub zgłosić się do lekarza specjalisty. Nie wiem jednak do kogo miałbym się zgłosić w tej sprawie. Bardzo proszę o odpowiedź w tej sprawie, bo zależy mi na szybkim i skutecznym pozbyciu się tego objawu. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

Zastanowiłbym się, czy przyjmuje Pani/Pan jakieś leki i czy leczy się Pani/Pan z powodu chorób przewlekłych (zarówno psychicznych jak i somatycznych).
Takie ślinienie przy otwartych nocą ustach może być fizjologiczne, problem jednakże wydaje mi się możliwy do rozwiązania przy wyjaśnieniu przyczyn takiej formy zasypiania.

Otwieranie ust w czasie snu może wynikać z niedoboru tlenu, niedotlenienia organizmu w trakcie jego trwania lub być przyczyną zmniejszonego napięcia mięśni podniebienia, co przejawiać się będzie również chrapaniem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą wynikać z problemów ogólnomedycznych (np; nadwaga, nieprawidłowa higiena snu w tym spożywanie alkoholu przed zaśnięciem), laryngologicznych lub narządowych.

Proponowałbym Pani udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który mógłby taką sytuację ocenić, dać zalecenia odpowiednie dla przyczyny i ewentualnie, w razie potrzeby skierować Panią/Pana do odpowiedniego specjalisty.

Z przyczyn do wyeliminowania już w tym momencie zastanowiłbym się nad sprawą alkoholu, który należałoby odstawić, jeśli wydaje się to możliwą przyczyną tych trudności.

Pozdrawiam serdecznie

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!

Problem ślinienia się podczas snu może stanowić „pańską” urodę i nie być związany z procesem chorobowym, ale objaw ten może wynikać także z przyczyn chorobowych lub być konsekwencją stosowanej terapii farmakologicznej. Niestety, na podstawie opisanych cech w pytaniu nie można jednoznacznie odpowiedzieć, dlatego zalecam wizytę u lekarza POZ. Specjalista przeprowadzi z pełny wywiad medyczny, co pozwoli ustalić przyczynę ślinienia się w nocy lub zaleci wykonanie badań dodatkowych.

Ślinienie się w nocy może wynikać z techniki snu – spanie na boku z otwartymi ustami powoduje, że produkowana cały czas ślina biernie wypływa. Otwieranie ust podczas snu również może być reakcją fizjologiczną wynikającą z techniki snu, lub może być odpowiedzią na nieprawidłowości. Otwieranie ust w czasie snu może wynikać z niedoboru tlenu, niedotlenienia organizmu w trakcie jego trwania lub być przyczyną zmniejszonego napięcia mięśni podniebienia, co przejawiać się będzie również chrapaniem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą wynikać z problemów ogólnomedycznych (np; nadwaga, nieprawidłowa higiena snu w tym spożywanie alkoholu przed zaśnięciem), laryngologicznych lub narządowych.

W warunkach dziennych, nadmierne ślinienie się obserwujemy w dwóch sytuacjach: przy nadmiernym wytwarzaniu śliny oraz przy zaburzeniach jej połykania.

Dorosły człowiek wytwarza dziennie do 1,5 litra śliny, która jest często i nieświadomie przełykana, dlatego nie zdajemy sobie sprawy z jej dużej ilości. Nadmierne ślinienie jest zwykle przejściowym problemem, który rzadko świadczy o poważnym schorzeniu. Jest np. często obserwowane u dzieci w czasie ząbkowania. Wiele innych czynników może nasilić wytwarzanie śliny, np. kwaśne pokarmy czy ciała obce w jamie ustnej.

Do najczęstszych przyczyn u dorosłych należą:
1) źle dopasowane protezy zębowe (to Pana nie dotyczy),
2) ciąża (to też nie),
3) refluks żołądkowo-przełykowy (GERD)
4) oraz zakażenia w obrębia jamy ustnej i gardła.

Ponadto alergie, zapalenie zatok przynosowych i powiększone migdałki.