Czy ślinienie się podczas snu jest normalne?

Dzień dobry. Często zdarza mi się spać z otwartą buzią. Śpię na boku i nadzwyczajnie w świecie ślinię się. Mam pytanie - czy można coś na to poradzić? Czy jest to normalne? Jaka może być przyczyna ślinienia się w nocy? Przyznam, że zaczyna mi to przeszkadzać, ponieważ poznałem kogoś i takie ślinienie podczas snu jest dla mnie po prostu bardzo krępujące. Może powinienem wykonać jakieś badania lub zgłosić się do lekarza specjalisty. Nie wiem jednak do kogo miałbym się zgłosić w tej sprawie. Bardzo proszę o odpowiedź w tej sprawie, bo zależy mi na szybkim i skutecznym pozbyciu się tego objawu. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Co zrobić, gdy sen nie przychodzi?

Nie możesz zasnąć? Przekręcasz się z boku na bok? Obejrzyj filmik i dowiedz się, co robić w takiej sytuacji. Ekspert podpowiada, jak sobie pomóc, kiedy sen nie przychodzi.

Lek. Jan Karol Cichecki
60 poziom zaufania

Witam,

Zastanowiłbym się, czy przyjmuje Pani/Pan jakieś leki i czy leczy się Pani/Pan z powodu chorób przewlekłych (zarówno psychicznych jak i somatycznych).
Takie ślinienie przy otwartych nocą ustach może być fizjologiczne, problem jednakże wydaje mi się możliwy do rozwiązania przy wyjaśnieniu przyczyn takiej formy zasypiania.

Otwieranie ust w czasie snu może wynikać z niedoboru tlenu, niedotlenienia organizmu w trakcie jego trwania lub być przyczyną zmniejszonego napięcia mięśni podniebienia, co przejawiać się będzie również chrapaniem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą wynikać z problemów ogólnomedycznych (np; nadwaga, nieprawidłowa higiena snu w tym spożywanie alkoholu przed zaśnięciem), laryngologicznych lub narządowych.

Proponowałbym Pani udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który mógłby taką sytuację ocenić, dać zalecenia odpowiednie dla przyczyny i ewentualnie, w razie potrzeby skierować Panią/Pana do odpowiedniego specjalisty.

Z przyczyn do wyeliminowania już w tym momencie zastanowiłbym się nad sprawą alkoholu, który należałoby odstawić, jeśli wydaje się to możliwą przyczyną tych trudności.

Pozdrawiam serdecznie

0
Przemysław Zarzeczny
74 poziom zaufania

Szanowny Panie!

Problem ślinienia się podczas snu może stanowić „pańską” urodę i nie być związany z procesem chorobowym, ale objaw ten może wynikać także z przyczyn chorobowych lub być konsekwencją stosowanej terapii farmakologicznej. Niestety, na podstawie opisanych cech w pytaniu nie można jednoznacznie odpowiedzieć, dlatego zalecam wizytę u lekarza POZ. Specjalista przeprowadzi z pełny wywiad medyczny, co pozwoli ustalić przyczynę ślinienia się w nocy lub zaleci wykonanie badań dodatkowych.

Ślinienie się w nocy może wynikać z techniki snu – spanie na boku z otwartymi ustami powoduje, że produkowana cały czas ślina biernie wypływa. Otwieranie ust podczas snu również może być reakcją fizjologiczną wynikającą z techniki snu, lub może być odpowiedzią na nieprawidłowości. Otwieranie ust w czasie snu może wynikać z niedoboru tlenu, niedotlenienia organizmu w trakcie jego trwania lub być przyczyną zmniejszonego napięcia mięśni podniebienia, co przejawiać się będzie również chrapaniem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą wynikać z problemów ogólnomedycznych (np; nadwaga, nieprawidłowa higiena snu w tym spożywanie alkoholu przed zaśnięciem), laryngologicznych lub narządowych.

W warunkach dziennych, nadmierne ślinienie się obserwujemy w dwóch sytuacjach: przy nadmiernym wytwarzaniu śliny oraz przy zaburzeniach jej połykania.

Dorosły człowiek wytwarza dziennie do 1,5 litra śliny, która jest często i nieświadomie przełykana, dlatego nie zdajemy sobie sprawy z jej dużej ilości. Nadmierne ślinienie jest zwykle przejściowym problemem, który rzadko świadczy o poważnym schorzeniu. Jest np. często obserwowane u dzieci w czasie ząbkowania. Wiele innych czynników może nasilić wytwarzanie śliny, np. kwaśne pokarmy czy ciała obce w jamie ustnej.

Do najczęstszych przyczyn u dorosłych należą:
1) źle dopasowane protezy zębowe (to Pana nie dotyczy),
2) ciąża (to też nie),
3) refluks żołądkowo-przełykowy (GERD)
4) oraz zakażenia w obrębia jamy ustnej i gardła.

Ponadto alergie, zapalenie zatok przynosowych i powiększone migdałki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty