Czy smutek i brak radości życia to objawy depresji?

Witam. Mam 14 lat. Chcę się dowiedzieć, czy te objawy są typowe dla depresji. Mianowicie często jestem smutna, nic mnie nie cieszy i uważam, że nikt mnie nie lubi. U rodziców nie pytam się o to, zaczynam ich nienawidzić. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale tak jest. Nie chcę nikomu mówić o tych problemach. Wolę zamknąć je w sobie i milczeć. Dość często myślę o samobójstwie. Chciałabym to zrobić, ale boję się... Wiem, że nie warto odbierać sobie życia, ale nie widzę innego wyjścia... Proszę o pomoc...

14 LAT ponad rok temu

Witaj!

Przewlekły smutek, obniżone poczucie własnej wartości i towarzyszące temu myśli samobójcze są bezwzględnym wskazaniem do umówienia się na wizytę u psychiatry lub psychoterapeuty.

Na podstawie samego listu nie mogę postawić diagnozy, ale objawy, które opisałaś, z dużym prawdopodobieństwem mogą świadczyć o tym, że zachorowałaś na depresję. Jeśli psychiatra potwierdzi moje przypuszczenia, prawdopodobnie przepisze Ci leki, które stosunkowo szybko powinny przynieść poprawę nastroju. Namawiałabym Cię również do podjęcia psychoterapii. Warto byłoby bowiem dotrzeć do czynników, które wyzwoliły niepokojące objawy i nauczyć się sposobów lepszego radzenia sobie z nimi, aby w przyszłości nie dopuścić do nawrotu choroby.

Dlatego namawiałabym Cię, abyś poprosiła rodziców, żeby umówili Cię na wizytę u psychiatry lub psychoterapeuty w możliwie jak najszybszym terminie. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym szybciej wrócisz do zdrowia.

Chciałabym jednocześnie zaznaczyć, że depresja jest chorobą, i jak każda inna choroba, wymaga specjalistycznego leczenia. Nie obawiaj się więc psychiatry ani psychoterapeuty. Na depresję choruje naprawdę bardzo wiele osób, również w Twoim wieku.

Pozdrawiam Cię seredecznie.