Czy sok z grejfruta może obniżyć działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. W dniu wczorajszym popiłam tabletkę antykoncepcyjną, a następnie wypiłam napój o następującym składzie: woda, cukier, 6% sok cytrynowy z zagęszczonego soku cytrynowego, 4% sok grapefruitowy z zagęszczonego soku grapefruitowego, dwutlenek węgla, naturalny aromat cytrynowy, naturalny aromat grapefruitowy. Wiem, że grapefruit może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, jednak jeśli jest taka jego ilość w napoju, to również mam powody do obaw? Pozdrawiam.

Lek. Paweł Szadkowski

Nie sądzę żeby taka ilość soku grejpfrutowego istotnie obniżyła skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej.