Czy spadek wagi u osoby z depresją oznacza raka?

Więc tak, mam erytrofobię, rzadko wychodzę do ludzi, więc nabawiłem się depresji. Nie byłem z żadnymi swoimi objawami u lekarza. Mam to od ok. 10lat, także od tego czasu mam bóle głowy, ciśnienie sprawdzam ostatnio codziennie jest w normie tylko puls w granicach 90. W dzieciństwie miałem szmery serca. Te bóle głowy są z tyłu czaszki i czoła. Gdy pojawią się dodatkowe bóle wmawiam sobie nowotwór. Od kilku miesięcy na gornej czerwieni wargi luszczy się skóra (czytałem że przyczyną może być depresja lub nowotwór). Nadmierne pocenie pleców, twarzy w stresujących ale także naprawdę mało stresujących sytuacjach (czytałem że moze to być chora tarczyca). Waga ostatnio także mi spadła, nie wiem czy to stres czy nowotwór. Co o tym wszystkim myślicie? Boję się iść do lekarza, boję się raka wolę żyć w niewiedzy, bo chyba bym się złamała i tak mam stresujące życie chociaż nic w nim szczególnego nie dzieje się.

Szanowna Pani,

Bardzo mi przykro z powodu przeżywanego przez Panią cierpienia. Rozumiem, jak trudno musi Pani być wyjść do ludzi i skonfrontować się ze swoimi lękami. Jednocześnie życie w takiej niepewności i bez wsparcia medycznego musi być udręką.
Zdecydowanie warto byłoby w sytuacji tak licznych rozterek dotyczących swojego stanu zdrowia poszukać wsparcia specjalistów oraz odpowiedniej diagnozy.
Dolegliwości, które Pani opisuje (lęk przed czerwienieniem się, depresja, stres, bóle głowy) są możliwe do wyleczenia. Innymi słowy, chociaż decyzja o podjęciu leczenia może od Pani wymagać dużego poświęcenia, warto się na nią odważyć ze względu na ogrom ulgi który może Pani zyskać w swoim życiu.
Być może dobrym pierwszym krokiem byłoby zdecydowanie się na podjęcie psychoterapii przez internet (za pośrednictwem komunikatora Skype). W obecnych czasach wielu psychoterapeutów oferuje takie usługi. W leczeniu fobii oraz depresji dużą skuteczność daje terapia prowadzona w nurcie poznawczo-behawioralnym i takiego też specjalisty radzę Pani poszukać.
Życzę powodzenia i powrotu do zdrowia.

Witam,

erytrofobia wymaga ukierunkowanego leczenia metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Utrata masy ciała może być spowodowana depresją. Zalecana jest szczegółowa diagnostyka internistyczna, neurologiczna i systematyczne wsparcie psychoterapeutyczne, które umożliwi poradzenie sobie z problem - nieleczony będzie się komplikował.

Pozdrawiam serdecznie